𝓟𝓸𝓼𝓽-𝓟𝓪𝓻𝓽𝔂

𝓟𝓲𝓵𝓵𝓪𝓻 

Karolína Vorlíková: Post-Party Pillar
26. 6. 2020 – 16. 7. 2020
𝔒𝔫𝔩𝔦𝔫𝔢 𝔬𝔭𝔢𝔫𝔦𝔫𝔤 25. 6. 2020 / 19:00


______________________
______________________
Japonské umění Kintsugi, kdy se praskliny keramiky tmelí směsí se zlatým nebo stříbrným práškem, spočívá v respektu k historii daného předmětu. Stejně tak autorka ve svém projektu navrací život roztříšteným objektům a spolu s nimi i reinkarnuje jejich vyprávění. Vystavený artefakt je jakýmsi mementem mori náhle ukončených radovánek jedné domácnosti – „žvýkačkami“ slepené vzácné střepy pozměňují nejen hodnotu a tvarosloví původních objektů patřících jiné generaci, ale zhmotňují také sloup vzpomínek generace současné.

Studentka ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla na VŠUP, Karolína Vorlíková, vychází ve svém site-specific díle pro Galerii NIKA z klauzurního projektu, kterému se kontinuálně věnuje od roku 2019.

______________________
______________________
Kintsugi is the Japanese art of repairing broken pottery by binding the cracked pieces and areas with putty mix and golden or silver powder. Its main purpose is to respect the history of the reconstructed object, following that, the artist brings shattered objects to new life. And along with that, reincarnates their narrative. The exhibited artifact is a kind of memento mori of suddenly putting an end to a house party – glued precious shards not only alter the value and morphology of the original objects belonging to another generation, but they also give rise to the pillar of memories of the present generation.

The artist, Karolína Vorlíková, a student of the Glass Studio led by Rony Plesl at the Academy of Arts, Architecture and Design, based her site-specific work for the NIKA Gallery on a semestral project that she has been continuously pursuing since 2019.

______________________
_____________________
curated by: Zuzana Dusilová, Mariana Pecháčková, Eva Slabá
graphics: Jiří Macků

video: Filip Kopecký

photo: Karolína Matušková

nika_instalace__web__006
nika_instalace__web__004
nika_instalace__web__001
nika_instalace__web__008
nika_instalace__web__003
nika_instalace__web__002